Latin Amerika Sineması Akbank Sanat’ta

Akbank Sanat, 4-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Yakın Dönem Latin Amerika Sineması’na ait dokuz filmi sinemaseverler ile buluşturuyor.

Akbank Sanat Sinema Kuşağı kapsamında İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün ve katılımcı ülkelerin elçilikleri ve diğer resmi kurumlarının katkılarıyla katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinlikte; Arjantin, Ekvador , Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Meksika, Peru, Şili ve Venezuela’dan birer film İspanyolca orijinal ve Türkçe altyazılı olarak izleyiciyle buluşacak.

ETKİNLİK: Akbank Sanat Sinema Kuşağı – Yakın Dönem Latin Amerika Sineması

Yer: Akbank Sanat

Program:
4 Mayıs 2017, Perşembe saat: 19.00 YAŞA KÜBA
6 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00 KOLOMBİYA-VAHŞİ BÜYÜ
9 Mayıs 2017, Salı saat: 19.00 SINIR DIŞI EDİLEN PROMETEO
13 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00 DÖNÜŞ
17 Mayıs 2017, Çarşamba saat: 15.00 ZAMANIN BAŞLANGICI
20 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00 DÜNYANIN SONUNDAKİ SU
23 Mayıs 2017, Salı saat: 19.00 HEDİYE
25 Mayıs 2017, Perşembe saat: 19.00 BOLİVAR ZORLUKLARIN ADAMI
27 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00 BÜYÜK İKRAMİYE
Tüm filmler İspanyolca orijinal ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

YAŞA KÜBA (Viva Cuba)

Tarih: 4 Mayıs 2017, Perşembe saat: 19.00
Yönetmen: Juan Carlos Cremata, Iraida Malberti
Oyuncular: Luisa Maria Jimenez, Alberto Camilo Pujol Acost
Yapım ve Format: Küba, 2005, 80’, DVD
Malú ve Jorgito, ailelerinin sınıfsal farkına ve görüşmeleri istenmemesine rağmen, tüm hayatları boyunca birbirlerine sevgiyle bağlı kalacaklarına söz vermiş iki çocuktur. Malú’nun dedesi ölünce, annesi Küba dışında yaşamaya karar verir. Malú ve Jorgito, Küba’nın diğer ucuna, Malú’nun babasını bulmak için kaçmak zorunda kalacaklardır.

KOLOMBİYA-VAHŞİ BÜYÜ (Colombia-Magia Salvaje)

Tarih: 6 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00
Yönetmen: Mike Slee
Yapım ve Format: Kolombiya, Éxito, Ecoplanet, 2015, 90’, DVD
Belgesel, çoğu insan tarafindan hala tanınmayan Kolombiya’nın çeşitliliklerini ve keşfedilmemiş doğasını anlatıyor. Başarı Grubu tarafından davet edilen sinemacılar, son teknoloji ekipmanlarla donatılarak coğrafi konumu ve biyoçeşitliliği ile kendine özgü olan bu ülkenin tarihini anlatmak için 20 ekosistemi ve 85 yeri keşfe çıkıyorlar.

SINIR DIŞI EDİLEN PROMETEO (Prometeo Deportado)

Tarih: 9 Mayıs 2017, Salı saat: 19.00
Yönetmen: Fernendo Mieles
Oyuncular: Peki Andino, Andres Crespo, Carlos Gallegos
Yapım ve Format: Ekvador, 2010, Other Eyes Films, 111’, DVD
Film isminden hiç bahsedilmeyen bir Avrupa ülkesinin havalimanının bekleme salonunda tutulan ve ülkesine gönderilmeyi bekleyen bir grup Ekvadorlu’nun dramını anlatır. Yalvarışların ve itirazların arasında bir grup Ekvadorlu yolcu alıkonur. Göçmenlik korumaları onları uzun koridorlardan geçerek bilinmeyen bir yere götürürler. Sınır dışı edileceklerdir…

DÖNÜŞ (El Regreso)

Tarih: 13 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00
Yönetmen: Hernán Jiménez
Oyuncular: Hernán Jiménez, Bárbara Jiménez, Andre Boxwill
Yapım ve Format: Kosta Rika, 2012, Miel y Palo Films, 102’, DVD
Antonio, yurtdışında on yıl yaşadıktan sonra kısa bir ziyaret için Kosta Rika’ya gelir ama geri dönmeyi başaramayınca, geçmişte bırakmak için çaresizce mücadele ettiği her şeyle yüzleşir: Umudunu yitirmiş bir aile, can sıkıcı bir baba, şiddetle dolu bir ülke ve uzun süredir haber alamadığı arkadaşlar…

ZAMANIN BAŞLANGICI (El Comienzo Del Tiempo)

Tarih: 17 Mayıs 2017, Çarşamba saat: 15.00
Yönetmen: Bernardo Arellano
Oyuncular: Antonio Perez Carvajal, Bertha Olivia Ramirez, Francisco Barreiro
Yapım ve Format: Meksika, 2014, Agrupacion Caramelo Cinematografica,110’, DVD
Antonio ve Bertha, 90 yaşlarında, ülkelerindeki mali ve sosyal kriz nedeniyle sosyal sigorta maaşlarının askıya alınmasından dolayı sıkıntı çeken yaşlı bir çifttir. Çocukları tarafından yıllardır ziyaret edilmeyen çift, tek başlarına hayatta kalmaya çalışır. Eşyalarını satmak zorunda kalan ve geçimini sokakta yiyecek satarak ve hırsızlık yaparak sağlayan bu iki insanın hayatı, neredeyse on yıldır görmedikleri oğulları Jonas ve torunları Paco’nun beklenmedik bir şekilde hayatlarına yeniden dahil olmasıyla değişir.

DÜNYANIN SONUNDAKİ SU (El Agua Del Fin Del Mondo)

Tarih: 20 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00
Yönetmen: Paula Siero
Oyuncular: Guadalupe Docampo, Facundo Arana, Diana Lamas
Yapım ve Format: Arjantin, 2010, Magma Cine / Primer Plano Film Group , 84’, DVD
Laura ve Adriana Buenos Aires’in fakir bir mahallesinde yaşayan iki kız kardeştir. Yirmili yaşlardaki Laura bir pizzacıda çalışmakta ve kendisinden yaşça biraz daha büyük ve çok hasta olan kız kardeşine bakmaktadır. Adriana’nın tedavisi mümkün olmayan hastalığı hakkında kötü haberler alınca bir yolculuğa çıkmaya karar verirler. Öncelikle Laura’nın yolculuk için yeterli parayı biriktirmesi gerekmektedir ve bu mücadale sırasında Laura’nın yolu çok hoşlanacağı Martin adında alkolik bir akordyoncuyla kesişir. Martin’in Adriana ile ilgilenmesi iki kardeş arasında çatışmaya neden olur.

HEDİYE (El Regalo)

Tarih: 23 Mayıs 2017, Salı saat: 19.00
Yönetmen: Cristián Galaz, Andrea Ugalde
Oyuncular: Nelson Villagra, Delfina Guzmán, Julio Jong
Yapım ve Format: Şili, 2008, Delirio Films , 108’, DVD
Francisco emekliye ayrılmasıyla bir anda kendini işe yaramaz hissetmeye başlayan bir öğretmendir ve dul olması nedeniyle de durum daha da ciddi bir hal alır. Öğretmeye devam etmesine izin verilmez ve depresyona doğru giden bir yola adım atar. Neyse ki iki arkadaşı durumunu sezerler ve ona emekliliği için bir seyahat hediye eder. Üç arkadaş onları, Chillán kaplıcalarının eşsiz manzarasına götürecek trene binerler.

BOLİVAR ZORLUKLARIN ADAMI (Bolivar El Hombre De Las Dificultades)

Tarih: 25 Mayıs 2017, Perşembe saat: 19.00
Yönetmen: Luis Alberto Lamata
Oyuncular: Roque Valero, Jorge Reyes, Juvel Vielma
Yapım ve Format: Venezuela, 2013,116’, DVD
Sene 1815. Venezuela’da yaşanan savaş süresinde ülke ikiye bölünmüştür. Simon Bolivar, Amerika’yı özgürleştirmek için diğer devletlerden yardım ister. Avrupa kapılarını Bolivar’a kapatır. Cinayet komploları ve onu yargılayan Venezuelalıların muhalif duruşu karşısında, Amerika Kıtası’nı İspanyol boyunduruğundan kurtarma rüyasını gerçekleştirmek için dönemin isyankar Haiti’sinden yardım almak zorunda kalacaktır.

BÜYÜK İKRAMİYE (El Premio)

Tarih: 27 Mayıs 2017, Cumartesi saat: 15.00
Yönetmen: Alberto Duran
Oyuncular: José Luis Ruiz, Emanuel Soriano, Melania Urbina
Yapım ve Format: Peru, 2009, Laguna Productions, 92’, DVD
Antonio, Peru’da, And Dağları’ndaki bir kasabada öğretmen olarak çalışmaktadır. Lotodan büyük ikramiyeyi kazandığını öğrendiğinde şansının döndüğünü düşünür. Çalıştığı kasabanın halkına su kanalının yeniden inşa edilmesi için bu parayı kullanmayı teklif eder ve parayı tahsil etmek için Lima’ya gider.
Orada 10 yıldan beri görmediği oğlu Alex ile karşılaşır. Olaylar gelişirken, Antonio’nun kazandığı büyük ikramiye kaybolur.