İclal Aydın’dan müzikli sahne performansı…

Tek kişilik gösterisi ile daha önce Türkiye’nin birçok ilinde performans sergileyen İclal Aydın’a, bu kez müzik eşlik ediyor. “Bizim Hikayemiz” ile hayatın acılarını sevince dönüştüren şarkılar, şiirler ve öyküler ile seyirciyi müzikli bir yolculuğa çıkaracak.

“Herkes kendi hikayesini biricik zannediyor yola çıktığında. Sonra bir görüyor ki aslında bütün hayatlar birbirine çıkıyor… İşte bu yüzden bu gösterinin adı “Bizim Hikayemiz” “diyen İclal Aydın, 1970’lerden bugüne Türkiye’nin sokakta oynayarak büyüyen, dünyayı kocaman zanneden, melodrama ve ağlarken gülüvermeye meyilli çocukların hikayesini anlatacak.

DokuzSekiz Müzik ve Gişe Organizasyon iş birliğiyle izleyicilerle buluşacak gösteride, İclal Aydın’a genç müzisyenler Doğu Ekin, Üner Demir ve Tinay Arzu unutulmayan şarkılarla eşlik edecek.

İDSO, sezon boyunca 35 performans sergileyecek

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), sezon boyunca 5 farklı mekanda 35 performans sergileyecek.

İDSO DenizBank Konserleri, Aya İrini, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Caddebostan Kültür Merkezi ve Beyoğlu Emek Sinemasında gerçekleştirilecek.

Orkestra, 72. yılının kutlanacağı yeni sezondaki ilk konserini 3 Ekim’de Aya İrini’de verecek. Konser, Berlin Flarmoni Orkestrası’ndan Guy Braunstein’ın yönetiminde ve Amihai Grosz solistliğinde Aya İrini’de sahnelenecek.

Etkinlikte, Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Keman Konçertosu No. 5”, William Walton’ın “Viyola Konçertosu”, Antonin Dvorak’ın ise “Senfoni No. 8” eserleri yorumlanacak.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda yeni oyunlar

İstanbul Devlet Tiyatrosu 2017-2018 tiyatro sezonunda Antik Yunan klasiklerinden Shakespeare’e, modern zaman klasiği yerli oyunlardan ülkemizde hiç sahnelenmemiş çağdaş oyunlara uzanan yelpazede bir repertuar hazırladı.

Elektra / Sophokles / Yöneten: Işıl Kasapoğlu

Antik Yunan trajedilerinden Elektra, Sofokles’in intikam temasını ele aldığı ve intikam hırsıyla körleşen Elektra’nın annesiyle ezeli çatışmasını yansıttığı en önemli oyunlarından biridir.

Romeo ve Juliet / William Shakespeare / Yöneten: Dejan Projkovski  

Kan davalı iki ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet’in trajik aşkları.

Nehrin Solgun Yüzü / Nick Stafford / Yöneten: Ahmet Levendoğlu

Kaybolan kızını bulmak uğruna şüpheliyi hapishanede sık sık ziyaret eden bir kadın ile dostluk kurmaya çalışan bir baba. Bir tercihe zorlanan kadının bunu kendisinden yana kullanmasını anlatan bir oyun.

Bayrak / Berkun Oya / Yöneten: Kubilay Karslıoğlu

Berkun Oya’nın yazdığı Bayrak’ta, polisiye bir cinayetle bir ailenin trajik çöküşünün öyküsü anlatılır.

Avrupa / David Greig / Yöneten: Mehmet Birkiye

Toplumsal ve ekonomik açıdan çürümeye yüz tutmuş bir sınır kasabasına tren seferlerinin iptal edildiği gün gelen iki kaçak mülteci, ülkelerindeki savaştan kaçarken ekonomik sorunların yerli halk üzerinde yarattığı gerilimin kurbanlarına dönüşürler.

Günün Çorbası / Todd Mueller & Hank Boland / Müzik: Gregg Opelka / Yöneten: Taner Tunçay

Avrupa adım adım bir savaşa sürüklenirken, Amerika’da tabloid gazetelere karşı tiraj kaygısında olan bir gazetenin Pulitzer ödüllü muhabirinin ünlü bir restorana “günün çorbası”nın sır gibi saklanan tarifini ele geçirmek üzere gönderilmesiyle başlayan romantik bir müzikal komedi.


Alyoşa / Hayati Çitaklar / Yöneten: Ahmet Somers

Alyoşa, Aliye Berger’in fırtınalı yaşamına tanıklık, yaratıcı kişiliğine saygı duruşu niteliğinde bir oyun.

Karmakarışık / Ray Cooney / Yöneten: Haldun Dormen

80’li yıllarda Thatcher döneminde görevli olan bir bakan, İşçi Partisi’nin sekreterlerinden biriyle bir gecelik kaçamak yapmak üzere bir otel odası tutar. Ancak odada bulunan ceset ile işler karmakarışık bir komediye dönüşür.

Kunduracı Doktor / Duşan Kovaçeviç / Yöneten: Kuvvet Yurdakul

Mesleğine bağlı, idealist, Viyana’da eğitim görmüş ünlü cerrah doktor Nikola Kos’un değişen değer yargılarıyla birlikte var olan şiddet ve yozlaşma içinde içsel bir yolculuğa çıkarak her şeye rağmen insan olarak kalabilmeye çalışmasının zorlu yolculuğu.

Fatima’nın Erkekleri / Ali Kemal Güven / Yöneten: Serkan Salihoğlu

Şöhretli bir Hollywood yıldızı olan Fatima’nın müzayedeye çıkarılan eşyaları ve her bir eşyanın Fatima’nın hayatının önemli bir anını ve geçmişini kurduğu modern bir oyun.

Puslu Kıtalar Atlası / İhsan Oktay Anar /

Puslu Kıtalar Atlası, İstanbul’un eski semtlerine, tarihi mekanlarına gizemli, düşsel bir yolculuktur. İhsan Oktay Anar’ın “dünyayı keşfetmek için önce kendini var edeceksin” düşüncesiyle yola çıktığı Puslu Kıtalar Atlası, içsel kendini arayış felsefesinin destanıdır.

Filozof Ahmed / Alain Badiou / Yöneten: Murat Karasu

Paris’in kenar mahallesinde yaşayan Arap göçmen Ahmed, modern dünyanın tartışılan en önemli toplumsal ve felsefi kavramlarını farklı episodlarda oldukça eğlenceli bir dille tartışmaya açar. Okuma tiyatrosu olarak çeşitli mekanlarda izleyiciyle buluşacak bir oyun.

Aşk Zamanı Savaş / Yeton Neziray / Yöneten: Atilla Şendil

Ülkede yaşadıklarından sonra içine düştükleri psikolojik travmadan çıkamayıp akıl hastanesinde tedavi gören dört kadının paylaştıkları hayali bir dünyanın traji-komik öyküsü.

Ekşi Tom / Caryl Churchill / Yöneten: Metin Belgin

17. yüzyılın erkek egemen atmosferi içinde 16-50 yaş aralığında, toplumsal anlayışa uymadan yaşayan kadınların toplum tarafından cadılaştırılarak cezalandırılmasını anlatan çağdaş bir oyun.

Düdüklüde Kıymalı Bamya / Memet Baydur / Yöneten: Serap Eyüboğlu

Düdüklüde Kıymalı Bamya, dizi film kültürü, kendini eğitimle geliştirme yerine evinde dedikodularla var etmeye çalışan kadınların dünyasına bir bakış.

Hortlaklar / Henrik Ibsen / Yöneten: Özgür Yalım

Hortlaklar oyunu iki yüzlülüğün yerleşik davranış biçimi olarak empoze edildiği burjuva toplumunun tutucu dünyasına derinlemesine bir bakış içeriyor.

Narnia Günlükleri / C.S. Lewis / Oyunlaştıran: Irita Kutchmy / Yöneten: Işıl Kasapoğlu – Sabri Özmener (Çocuk Oyunu)

Dolaptan geçerek Narnia ülkesinin sonsuz kışında kendilerini bulan çocuklar, ülkenin Cadı’nın zulmünden kurtulması için Aslan’ın yanında savaşmaya hazırlanırlar. Çocuk edebiyatının en sevilen romanlarından Aslan, Cadı ve Dolap’ın tiyatro uyarlaması.

Oyun sezonu şenlikli başlıyor

Kadıköy Tiyatroları Platformu bu yıl da sezon açılışını şenlikle gerçekleştiriyor. 1-15 Ekim tarihleri arasında Kadıköy bölgesindeki tiyatrolarda yapılacak. 2. Kadıköy Tiyatro Şenliği’inde ‘’Sezon Uzun Şenlik Kısa’’ 15 gün boyunca Kadıköy’ün 16 sahnesinde 24 oyun sahnelenecek.
Kadıköy’de yerleşik bir sahnesi olan veya oyunlarını ağırlıklı olarak Kadıköy seyircisiyle buluşturan tiyatro gruplarının 2016 yılının Ocak ayında kurduğu Kadıköy Tiyatroları Platformu yeni sezona hazırlanıyor. Platform bu yıl da sezon açılışını şenlikle yapacak.

Platformun, Kadıköy Belediyesi desteğiyle bu yıl ikincisini düzenlediği 2. Kadıköy Tiyatro Şenliği 1-15 Ekim tarihleri arasında Kadıköy bölgesindeki tiyatrolarda yapılacak. ‘’Sezon Uzun Şenlik Kısa’’ temasını taşıyan etkinlikte, 15 gün boyunca Kadıköy’ün 16 sahnesinde 24 oyun sahnelenecek.

Şenlikte çocuklar da unutulmadı. Şenlik kapsamında Tiyatro Fil’in ‘’Clean Clean With Green’’ adlı çocuk oyunu, 14 Ekim Cumartesi saat 13.00’te Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Mimbaz Tiyatro da ‘’Fısıltı Odası’’ adlı çocuk oyununu 15 Ekim Pazar günü saat 13.00’te Koşuyolu’ndaki Pitiyatro’da çocuk izleyicilerle buluşturacak.

Tiyatro şenliği kapsamında atölyeler de yapılacak. 9 Ekim Pazartesi, 11 Ekim Çarşamba ve 12 Ekim Perşembe günleri saat 19.00’da Kadıköy Theatron’da ‘Oyunculuğun İnşası’ adlı atölye yapılacak. 9 Ekim Pazartesi saat 19.30’da da Altkat Sanat Tiyatrosu’nda ‘Reji sanatı’, 14 Ekim Cumartesi saat 11.00’de Pitiyatro’da “Pantomim ve Performans Sanatı” atölyesi olacak.

Platform sözcüleri, geçen yıl ilki yapılan Kadıköy Tiyatro Şenliği’nin güzel ve coşkulu geçtiğini anımsatarak, ‘Biz Kadıköylü tiyatrolar, harıl harıl hem oyunlarımızın hem de şenliğin iyi geçmesi için çalışırken, sizlerin coşkusuna ihtiyacımız var! Gelin ikincisini düzenlediğimiz şenliği birlikte gelenekselleştirelim! Sezonu coşkuyla, alkışla, neşeyle açalım! Sezon uzun şenlik kısa, acele edin, koltuklarınıza yerleşin!” çağrısını yapıyor.

Kadıköy Belediyesinin katkıları ile gerçekleşecek olan, tüm oyunların biletlerinin sabit fiyat olarak 25 TL olduğu 2.Kadıköy Tiyatro Şenliği’nin programı şöyle;

1 Ekim 2017 Pazar Saat: 18.30

AKLA KARA/ ÜÇ DAHİ/Tiyatro Ak’la Kara

2 Ekim 2017 Pazartesi Saat: 20.30

TİYATRO ALESTA/SÜRÜNE SÜRÜNE ERKEK OLMAK/Theatron

3 Ekim 2017 Salı Saat: 20.30

LİVİNG ROOM/ HIRSIZ VAR/Living Room (Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sok No 9 0216 405 24 04 / info@livingroom.com.tr)

4 Ekim 2017 Çarşamba Saat: 20.30

ÇATKAPI OYUNCULARI/GALİLEİ/ Nâzım Hikmet Kültür Merkezi

5 Ekim 2017 Perşembe Saat: 20.30
İSTANBULİMPRO/OLAY RUSYA’DA GEÇİYOR/İstanbulimpro Sahne

6 Ekim 2017 Cuma Saat: 20.30

KÜÇÜK SALON/OTOMATİK PORTAKAL/Küçük Salon

7 Ekim 2017 Cumartesi Saat: 20.30

TİYATRO MERDİVEN/BOZUŞMA/Living Room

KADIKÖY EMEK TİYATROSU/SEVMEKTEN ÖLDÜ DESİNLER/Kadıköy Emek Tiyatrosu

8 Ekim 2017 Pazar Saat: 13.00

NHKM ÇOCUK/EN GERÇEK MASAL/Nâzım Hikmet Kültür Merkezi
8 Ekim 2017 Pazar Saat: 18.30

ALTKAT SANAT TİYATROSU/DÖNÜŞÜM/Altkat Sanat Tiyatrosu

OYUN ATÖLYESİ/WOYZECK/oyun atölyesi

9 Ekim 2017 Pazartesi Saat: 20.30

DASDAS/ALACAKARANLIK KUŞAĞI/Dasdas Atölye

10 Ekim 2017 Salı Saat: 20.30

KaST/ARTIK SIĞINAĞIN KALMADI/Theatron

11 Ekim 2017 Çarşamba Saat: 20.30

OYUN SANDALI/TARANTA BABU/Nazım Hikmet Kültür Merkezi

DasDas/KAYIP EL/Dasdas Atölye


12 Ekim 2017 Perşembe Saat: 20.30

YOLCU TİYATRO/JOKO’NUN DOĞUM GÜNÜ/Caddebostan Kültür Merkezi

MODA SAHNESİ/FIRTINA/Moda Sahnesi

13 Ekim 2017 Cuma Saat: 20.30

PİYATRO/MUHTEŞEM ÇİFT/Pitiyatro

HUMAN THEATER/TÜRKLER TİTANİK’TE/Caddebostan Kültür Merkezi

14 Ekim 2017 Cumartesi Saat: 20.30

KABİLE SAHNE/AYNI ŞEYLERİN OYUNU/Pitiyatro

ENTROPİ SAHNE/BOŞ ŞEHİR/Entropi Sahne

15 Ekim 2017 Pazar Saat: 18.30

İSTANBULİMPRO/KAYIP OYUN/İstanbulimpro Sahne

15 Ekim 2017 Pazar Saat: 13.00

TİYATRO PAN/BİLGE AŞÇI/Öykü Sahne

MDT sezonu açıyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyasindeki MDT İstanbul, 2017-2018 sezonunu Zorlu Drama sahnesinde “SEYAHATNAME 2” ile açıyor.

Beyhan Murphy’nin  koreografisini üstlendiği “SEYAHATNAME  2”,   şimdiye kadar İspanya, Hollanda, Slovenya, Tayland, Cezayir, Bosna ve İsrail’de sahne aldı .

Zorlu Drama sahnesindeki temsil, 6 senedir İstanbul seyircisi ile buluşan Seyahatname 2’nin  sezondaki tek temsili olacak.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinden bölümleri, Elif Şafak’ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayıcı pasajları ile birleştiren eser; hayatın ortak bir yolculuk olduğu olgusundan yola çıkıyor. İnsanının içsel yolculuğundaki arayışlarını, Evliya Çelebi’nin bazen macera, bazen de tılsımla dolu seyahatleri ile özel bir kurgu tasarımıyla eş zamanlı işliyor.

Çağdaş Dans dilini tiyatro uslübu ile birleştiren koreografik anlatım; Mor ve Ötesi’nden Burak Güven’in deneysel rock tadı taşıyan müziği, Ayşegül Alev’in retro-urban kıyafetleri, Ozan Açıktan’ın video yapımı ile süsleniyor.

Seyahatname’de, dansçı seyyahlar 70 dakika hiç çıkmadan sahnede kalıyorlar.

Metinler canlı olarak dansçılar tarafından Türkçe okunurken ekranda İngilizce olarak yansıtılıyor.
Gitmek başı sonu olmayan,menzili meçhul bir seyrüsefer;varmaksa güzergahı önceden çizilmiş, hedefi malum bir tırmanıştı. Gitmekte aslolan dere tepe taban tepip durmaksızın hareket ederek rüzgarı hissetmek;varmakta aslolan ise,o tepeye ulaştıktan sonra durup rüzgarı elde etmekti.
Tarihsel Metin: EVLİYA ÇELEBİ  – Çağdaş Metin: ELİF ŞAFAK / Kurgu ve Koreografi: BEYHAN MURPHY
Müzik: BURAK GÜVEN / Video: OZAN AÇIKTAN / Kostüm: AYŞEGÜL ALEV